Đurđevački gimnazijalci viceprvaci Hrvatske, slijedi Europska robotička olimpijada
Ponedjeljak, 22. lipnja 2026.
U Samoboru je 20. lipnja 2026. godine održana državna razina natjecanja The World Robot Olympiad (WRO) 2026), jednog od najprestižnijih svjetskih natjecanja u području robotike.
Ideja o nastupu učenika Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac na ovom natjecanju razvijala se godinama, a nakon dugotrajnih priprema početkom ove školske godine formiran je GIK TIM, koji su činili učenici Matija Mihočka (2.a), Matej Krčmar (1.b) i Filip Gorički (1.b). Za natjecanje su ih pripremali učiteljica Snježana Mihočka, predsjednica Vijeća roditelja Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac, i učitelj Nikola Mihočka, tajnik Zajednice tehničke kulture Grada Đurđevca.
World Robot Olympiad ekipno je natjecanje koje se održava u četiri kategorije, a đurđevački gimnazijalci nastupili su u kategoriji RoboSports. Ovogodišnja tema bila je tenis, pa je zadatak natjecatelja bio konstruirati dva robota koja u paru igraju protiv protivničkih robotskih timova. Tjedni intenzivnih priprema rezultirali su izradom modernih i funkcionalnih robota, spremnih za nadmetanje s najboljim ekipama iz cijele Hrvatske.
Natjecanje je ove godine okupilo rekordnih 80 ekipa u Sportskoj dvorani u Samoboru. Nakon uspješno provedene tehničke kontrole robota od strane sudaca, započelo je natjecanje u kojem je GIK TIM odmah pokazao svoju kvalitetu.
U skupini su ostvarili četiri pobjede i jedan neodlučeni rezultat te se kao prvoplasirana ekipa plasirali u polufinale. U iznimno neizvjesnom susretu slavili su rezultatom 2:1 u setovima, čime su izborili nastup u velikom finalu. Nakon tri seta finalnog dvoboja rezultat je bio izjednačen 1,5:1,5, pa je pobjednik odlučen tek u produžecima. Đurđevački su robotičari na kraju osvojili drugo mjesto, izgubivši od ekipe iz Josipovca, višegodišnjih pobjednika različitih kategorija ovog natjecanja.
Iako je nakon finala bilo prisutno početno razočaranje, ubrzo ga je zamijenio ponos zbog velikog uspjeha. Na svom prvom nastupu na državnoj razini učenici Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac osvojili su naslov državnih doprvaka te izborili plasman na Europsku razinu World Robot Olympiad (WRO) 2026, koja će se od 13. do 16. listopada održati u Zagrebu.
Ovakvim uspjehom se može pohvaliti mali broj sredina u Hrvatskoj te je to pokazatelj da Grad Đurđevac ima skupinu jako nadarenih mladih robotičara pred kojima je svijetla budućnost.
Čestitamo srebrnim robotičarima olimpijcima Matiji Mihočki, Mateju Krčmaru i Filipu Goričkom te njihovim mentorima Snježani i Nikoli Mihočka.






